» چه نکاتی در نوشتن دادخواست اهمیت دارد؟

با توجه به اینکه شروع رسیدگی در مراجع حقوقی با تنظیم دادخواست شروع می شود و تنظیم دادخواست نخستین مرحله برای طرح یک دعوا در مراجع حقوقی می باشد لذا می بایست در تنظیم آن حساسیت های لازم را به خرج داد.


زیرا ادامه روند رسیدگی و جریان آن بسته به موضوع دادخواست می باشد. از آنجا که هر حرفه ای نیازمند تخصص می باشد و بدون داشتن تخصص ادامه روند کار با مشکل رو برو خواهد شد لذا در خصوص پیگیری های حقوقی نیز می بایست با توجه به تخصص وکلای با تجربه به تنظیم دادخواست پرداخت. چه بسا با تنظیم یک دادخواست اصولی بتوان در همان مراحل ابتدایی به حقوق خود دست یافت و سبب جلوگیری از ضایع شدن حقوق خود به دلیل ناآگاهی شویم. در تنظیم دادخواست علاوه بر موضوع دادخواست،


بهای آن و سایر شرایط باید رعایت شود مهمترین نکته در آن استناد دقیق و اصولی به مواد قانونی می باشد که با توجه به تخصصی بودن این اصول افراد عادی نمی توانند در تنظیم و استناد به مواد قانونی موفقیت لازم را بدست آوردند. علاوه بر استناد به مواد قانونی تنظیم دادخواست دارای شرایط شکلی خاص می باشد که در اگر توسط خواهان رعایت نشود با اخطار رفع نقص و چه بسا رد دادخواست مواجه گردد.


رایج ترین انواع دادخواست های حقوقی و کیفری


تفاوت دادخواهی حقوقی و کیفری در این می باشد که دعاوی حقوقی با تنظیم دادخواست شروع می شود که حتماً می بایست به صورت کتبی و در فرم مخصوص وارد گردد در حالی که دعاوی کیفری با تنظیم شکوائیه آغاز می شود. بنابراین اساساً بحث دادخواست مربوط به دعاوی حقوقی می باشد اما گاهی ضمن رسیدگی کیفری اگر شاکی متحمل ضرر و زیان شود می تواند از مرجع کیفری با تقدیم دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم خسارت متحمل شده خود را دریافت کند.


دادخواست های حقوقی شامل موارد بسیاری می باشد که می توان به عنوان پر کاربردترین آنها به دادخواست ثبت واقعه ازدواج دائم اشاره کرد که در آن زوجه از همسر خود درخواست می کند که ازدواج آنها را به ثبت برساند و در صورتی که مرد از این کار سر باز زند برابر قانون مجازات اسلامی به حبس مجکوم خواهد شد.


از جمله دادخواست های دیگر می توان به دادخواست الزام به تمکین، مطالبه مهریه، استرداد جهیزیه و همچنین، دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش اشاره نمود. دادخواست های مطرح شده در قسمت بالا که ناشی از دعاوی خانوادگی می باشد. در دادخواست الزام به تمکین مرد از زن خود می خواهد که تمکین نماید و در صورتی که زن بدون عذر موجه تمکین نکند ناشزه محسوب شده و مستحق نفقه نبوده و مرد می تواند با استفاده از حکم نشوز همسر دوم اختیار کند.


دادخواست دیگری که در قسمت بالا مطرح شد مطالبه مهریه و نفقه توسط زوجه بود که در ازدواج دائم زن می تواند با توجه به اینکه مهریه او عندالمطالبه باشد هر زمان می تواند مهریه خود را درخواست کند و اگر همسر خود تمکین کند مستحق دریافت نفقه نیز خواهد بود و در صورت عدم پرداخت نفقه با وجود توانایی مالی مرد، مرد محکوم به حبس خواهد شد.فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


طراحی وب سایت شخصی و شرکتی ، تحویل دو روزه طراحی وب سایت شخصی و شرکتی ، تحویل دو روزه مشاهده